اهمیت ویتامینB6 در جلوگیری از بروز سرطان و افسردگی


کلاس درس بیوشیمی اهمیت ویتامینB6 در جلوگیری از بروز سرطان و افسردگی

مدرس: آقای دکتر علیرضا خوشدل-متخصص بیوشیمی بالینی

از سری ویدئو های آموزشی وبسایت مدیکالستان
سرپرست گروه تولید محتوی: سینا حمزه

تمامی حقوق این اثر متعلق به وبسایت مدیکالستان بوده و تکثیر از آن بدون اجازه غیر مجاز می باشد.


در این ویدئو که از کلاس درس آقای دکتر علیرضا خوشدل تهیه شده اهمیت ویتامینB6 در جلوگیری از بروز سرطان و افسردگی مورد بررسی قرار می گیرد.

ویتامینB6 :

ویتامینB6 با اسامی مختلفی شناخته می شود مانند پیریدوکسال، پیریدوکسین و پیریدوکسامین. یکی از مهمترین نقش های ویتامین های محلول در آب به عنوان کوآنزیم است که برای کوآنزیم شدن باید از نظر ساختمانی تغییر کنند. ساختمان کوآنزیمی B6 به شکل B6PO4 (پیریدوکسال فسفاتPLP) است.

عملکرد:

  1.  واکنش های برداشت گروه CO2 یا دکربوکسیلاسیون. آنزیم مرتبط با این واکنش ها دکربوکسیلاز است. مثلا در تبدیل دوپا به دوپامین که توسط آنزیم دوپا دکربوکسیلاز انجام می شود CO2 برداشته شده و دوپا به دوپامین تبدیل می شود. و یا در واکنش تبدیل هیدروکسی تریپتوفان به ۵ هیدروکسی تریپتامین(سروتونین). و یا تبدیل گلوتامات به گابا(گاما آمینو بوتیریک اسید).
  2. واکنش های ترانس آمیناسیون. به طور مثال در فعالیت آنزیم های آلانین آمینو ترانسفراز (SGPT) و آسپارتات آمینو ترانسفراز (SGOT) این ویتامین نقش دارد. و یا اکثر فعالیت های کاتابولیسمی اسید های آمینه وابسته به ترانس آمیناسیون و در نتیجه ویتامینB6 است.
  3. گلیکوژن فسفریلاز که آنزیم کلیدی مسیر گلیکوژنولیز است
  4. در فعالیت هورمون های استروئیدی نقش دارد. ویتامینB6 به شکل PLP، میل ترکیبی کمپلکس هورمون استروئیدی-رسپتور را به DNA کاهش می دهد.

ویدئو مرتبط: بیوسنتز هورمون های استروئیدی

کمبود:

  1. افسردگی به علت کاهش انتقال دهنده های عصبی
  2. سرطان به علت افزایش حساسیت DNA به هورمون های استروئیدی (سرطان های وابسته به هورمون)
  3. اختلال در فرایند ترانس آمیناسیون

ویدئو مرتبط: ارتباط مسیر های متابولیسمی-بیماری فون ژیرکه

ویتامینB6 و بارداری:

خانم های باردار در ماه های اول بارداری دچار تهوع و استفراغ صبح گاهی شده و معمولا این ویتامین به عنوان مکمل غذایی برای جلوگیری از این حالت تجویز می شود.

لینک ویدئو در آپارات

 

0 0 vote
Article Rating