بیوسنتز هورمون های استروئیدی-دکتر علیرضا خوشدل


کلاس درس بیوسنتز هورمون های استروئیدی

مدرس: آقای دکتر علیرضا خوشدل-متخصص بیوشیمی بالینی

از سری ویدئو های آموزشی وبسایت مدیکالستان
سرپرست گروه تولید محتوی: سینا حمزه

تمامی حقوق این اثر متعلق به وبسایت مدیکالستان بوده و تکثیر از آن بدون اجازه غیر مجاز می باشد.


در این ویدئو که از کلاس درس آقای دکتر علیرضا خوشدل تهیه شده ابتدا ساختمان کلسترول بررسی می شود. کلسترول از سه حلقه شش ضلعی و یک حلقه پنج ضلعی تشکیل شده که با احتساب زنجیره کربنی متصل شده به آنها جمعا ۲۷ کربن دارد. ان حلقه ها با حروف D,C,B,A مشخص می شوند. تمامی هورمون های استروئیدی از ملکول کلسترول مشتق می شوند.

دسته بندی بر اساس تعداد کربن

پرگنان ها(۲۱ کربنه): مانند کورتیزول

آندروستان(۱۹ کربنه): مانند تستوسترون

استران(۱۸ کربنه): مانند استروژن

آنزیم های دخیل در بیوسنتز

گروه اول-آنزیم های کاهنده: کلسترول برای تبدیل شدن به هورمون های جنسی باید کربن از دست بدهد  که این عمل توسط آنزیم های ۲۲-۲۰ لیاز ، ۲۰-۱۷ لیاز و آروماتاز انجام می شود.

گروه دوم-هیدروکسیلاز ها: شامل آنزیم های ۱۶هیدروکسیلاز، ۱۷هیدروکسیلاز، ۱۸هیدروکسیلاز، ۲۱هیدروکسیلاز و ۱۱هیدروکسیلاز می باشند.این آنزیم ها به کربن های هم شماره خود گروه هیدروکسیل (OH) اضافه می کنند.

اولین قدم در ساخت هورمون های استروئیدی، برداشته شدن بخشی زنجیره جانبی توسط آنزیم ۲۲-۲۰ لیاز یا کلسترول دسمولاز (P450 scc) است. این زنجیره جدا شده که شامل ۶ کربن است به صورت ماده ای به نام ایزو کاپرو آلدئید آزاد می شود و محصول واکنش پرگننولون است (۲۱ کربنه). به پرگننولون مادر هورمون های استروئیدی می گویند یعنی تمامی این هورمون ها از این حد واسط مشتق می شوند.

لینک ویدئو در آپارات

 

لوگو-وبسایت-مدیکالستان-شبکه-علمی-اجتماعی-دانشجویان-پزشکی

 

5 1 vote
Article Rating