0
0

دانستنیهای علوم پایه پزشکی

3653 بازدید

معرفی آزمون علوم پایه پزشکی

آزمون علوم پایه پزشکی به منظور همسان سازی کیفیت آموزش در کلیه دانشگاههای علوم پزشکی و همچنین به منظور افزایش سطح علمی داوطلبان پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیش کارورزی انجام می شود. آزمون علوم پایه پزشکی برای کلیه دانشجویان پزشکی بعد از طی کردن دوره علوم پایه برگزار می شود و کسب نمره حداقل در آزمون علوم پایه پزشکی بسیار مهم است. آزمون علوم پایه پزشکی توسط گروه های

مختلف دانشگاههای مختلف کشور طرح می شود که علت این فراخوانی از کلیه دانشگاهها یکنواختی سطح سوالات آزمون علوم پایه پزشکی می باشد. در نتیجه آزمون علوم پایه پزشکی همیشه توسط یک قطب یا یک گروه دانشگاهی طرح نمی شوند. برای شرکت در آزمون علوم پایه پزشکی داوطلبان باید شرایطی را داشته باشند.

شرایط شرکت در آزمون علوم پایه پزشکیقبولی در کلیه دروس مرحله اول که شامل درس های علوم پایه و درس های عمومی می باشد. در این مرحله دانشجویان پزشکی باید میانگین کل ۱۲ را از کل دروس علوم پایه و دروس عمومی را کسب نمایند. البته در شرایطی که دانشجویان یک درس عمومی را باقی گذاشته باشند بصورت مشروط می توانند در این آزمون شرکت نمایند. این دانشجویان می توانند در آزمون علوم پایه پزشکی شرکت کنند و درس باقی مانده را در دوره بعدی بگذرانند.

البته شرط دارا بودن میانگین کل ۱۲ فقط برای دانشجویان پزشکی ورودی ۸۳ به بعد است و ورودی های قبل از آن نیاز به دارا بودن این حداقل برای شرکت در آزمون علوم پایه پزشکی نخواهند بود.

فارغ التحصیلان رشته پزشکی خارج از کشور نیز برای تکمیل دوره پزشکی عمومی خود زمانی که وارد کشور می شوند باید در این آزمون شرکت نمایند. در این آزمون کسب حداقل نمره برای ادامه تحصیل و کار در داخل کشور ضروری است. دانشجویانی که در خارج از کشور فارغ التحصیل شده اند در صورتی که مشمول شرکت در آزمون شوند و دروسی که در خارج از کشور گذرانده اند همردیف دروس گذرانده توسط دانشجویان پزشکی داخل کشور شوند می توانند در این آزمون شرکت کنند.طبق قوانین آزمون علوم پایه، ورودی های پزشکی از سال ۸۳ به بعد دانشجویان متقاضی شرکت در آزمون علوم پایه پزشکی حداکثر ۳ بار می توانند در آزمون علوم پایه پزشکی شرکت نمایند. چنانچه دانشجویان در سومین مرتبه از آزمون علوم پایه پزشکی نمره لازم را کسب نکنند از تحصیل در رشته پزشکی عمومی محروم خواهند شد و باید برای ادامه تحصیل به رشته های مقاطع کاردانی و یا کارشناسی رشته های علوم پزشکی بروند. برای ورودی های پزشکی قبل از سال ۸۳ داوطلبان ۴ بار می توانستند در این آزمون شرکت کنند

دروس آزمون علوم پایه پزشکی و منابع علوم پایه پزشکی چه دروس و کتاب هایی هستند؟دروس علوم پایه شامل موارد زیر می باشد:

آناتومی: منبع کتاب آناتومی بالینی اسنل و همچنین کتاب آناتومی گری برای دانشجویان

فیزیولوژی: کتاب فیزیولوژی گایتون

بافت شناسی : بافت شناسی جان کوئیرا

جنین شناسی : جنین شناسی لانگمن

بیوشیمی : کتاب بیوشیمی دولین

میکروب شناسی شامل باکتری شناسی و ویروس شناسی و انگل شناسی:

باکتری شناسی :  میکروب شناسی مورای

ویروس شناسی: ویروس شناسی جاوتز

انگل شناسی: کتاب بیماری های انگلی در ایران دکتر صائبی، تک یاخته شناسی دکتر ادریسیان و کرم شناسی دکتر ارفع برای درس انگل شناسی، کتاب حشره شناسی ویلیام برای درس حشره شناسی، کتاب قارچ شناسی دکتر زینی در درس قارچ

ایمنی شناسی: کتاب ایمنی شناسی دکتر وجگانی و کتاب ابوالعباس

تغذیه : کتاب تغذیه کراوس

فیزیک پزشکی: کتاب فیزیک پزشکی عقابیان

بهداشت و اپیدمیولوژی و تنظیم خانواده: کتاب دکتر حسین حاتمی

ژنتیک: کتاب ژنتیک پزشکی امری

آسیب شناسی: کتاب کومار

روانشناسی : کتاب روانشناسی هیلگارد

زبان انگلیسی: کتاب انگلیسی برای دانشجویان پزشکی نوشته دکتر تحریریان

دروس معارف شامل اندیشه اسلامی ۱ و انقلاب اسلامی: کتاب معارف اسلامی ۱ نوشته سعیدی مهر به عنوان منبع اعلام شده است. در درس انقلاب اسلامی هم کتاب انقلاب اسلامی ایران

آیا اگر نمره دروس گذرانده شده دانشجو تا زمان شرکت در امتحان علوم پایه اعلام نشده باشد دانشجو می تواند در آزمون شرکت نماید؟

اگر دروس گذرانده شده باشند و فقط نمرات آن دروس اعلام نشده باشد، داوطلب می تواند بصورت مشروط در آزمون علوم پایه پزشکی شرکت نماید.

دانشجویان متقاضی شرکت در آزمون علوم پایه پزشکی دفت داشته باشند که در صورتی که در آزمون غیبت نمایند این غیبت به عنوان یک جلسه ردی در آزمون محاسبه خواهد شد.

راهکارهای موفقیت در آزمون علوم پایه پزشکی

داوطلبان برای موفقیت در آزمون علوم پایه باید توجه ویژه ای به شرایط شرکت در آزمون و همچنین منابع آزمون نمایند. با توجه به اینکه تعداد منابع امتحانی در آزمون علوم پایه بسیار گسترده می باشد و حجم مطالب زیاد است، لذا اطلاعات کافی از منابع کمک آموزشی آزمون علوم پایه می تواند کمک بسیاری به قبولی در آزمون علوم نماید.

تعداد سوالات در آزمون علوم پایه بین درس های مختلف بسیار متغیر است و بر اساس اهمیت دروس تعداد سوالات هر درس نیز متفاوت است. برای مثال درس های آناتومی و فیزیولوژی، بیوشیمی، آسیب شناسی، میکروب شناسی دارای تعداد سوالات بیشتری در آزمون می باشند و در این بین آناتومی و فیزیولوژی از تمام درسها تعداد سوالات بیشتری دارند.

0 0 votes
Article Rating
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://medicalestan.ir/?p=1364
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:
مشترک شدن
Notify of
guest

1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدید ترین most voted
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
سارا ز
سارا ز
3 سال قبل

ببخشید شما میدونید اگر پس از پاس کردن ازمون علوم پایه،از رشته پزشکی انصراف بدیم ایا مدرک معادلی بهما تعلق میگیره یا خیر؟

16

1
0
Would love your thoughts, please comment.x